Grāmatas /Ebreju grāmata Latvijā

Kaufmans Maks. Churbn Lettland: Ebreju iznīcināšana LatvijāMaks Kaufmans (1897-1987) – uzņēmējs. Piedzima Daugavpilī, dzīvoja Rīgā. Nacistiskās okupācijas gados kopā ar sievu un dēlu-pusaudzi, kuri vēlāk gāja bojā, kļuva par Rīgas geto ieslodzīto, vēlāk tika ieslodzīts Kaizervaldes koncentrācijas nometnē Rīgā. 1944. gadā kopā ar citiem gūstekņiem tika transportēts uz Buhenvaldes koncentrācijas nometni Vācijā, „nāves marša” dalībnieks Zaksenhauzenas koncentrācijas nometnē, no kurienes tika atbrīvots 1945. gada 1. maijā.

 


 Pēc atbrīvošanas tika nozīmēts par atbrīvoto Vācijas un Minhenes ebreju centrālās komitejas darba nodaļas vadītāju un šīs komitejas ietvaros pēc viņa iniciatīvas tika izveidota nacistu noziedznieku, kuri vainīgi Latvijas ebreju iznīcināšanā, izmeklēšanas grupa. No 1948. gada dzīvoja ASV (Ņujorkā), kur turpināja nacistu meklēšanu. Viņa noorganizētā Rīgas geto ieslodzīto grupa 50. gadu sākumā kļuva par pamatu „Jewish Survivors of Latvia” („Izdzīvojušie ebreji no Latvijas”) organizācijai, par kuras pirmo prezidentu viņš kļuva.

Maksa Kaufmana memuāri, kuri tika izdoti vācu valodā Minhenē 1947. gadā (izdoti atkārtoti Konstancē 1999. gadā), ir vērtīgs vēsturisks avots, kas sarakstīts par neseniem notikumiem. Ievērojams akcents tajos tiek likts uz vietējo iedzīvotāju dalību ebreju iznīcināšanā. Darba tulkojums, kas 2008. gadā parādījās interneta vidē, ir neapstrādāts, neatrediģēts variants, kurā nav iekļauti nepieciešamie komentāri.        

 

Kaufmans Maks. Churbn Lettland 

 

 

 

 

 

 

 

    Atpakaļ
    © 2006-2007 "Shamir.lv" Ebreju reliģiska draudze